Archiwum kategorii: news

Świąteczne życzenia

Niech się spełnią świąteczne życzenia,
te łatwe i trudne do spełnienia.

Niech się spełnią te duże i te małe,

te mówione głośno lub wcale.

Niech się spełnią te wszystkie krok po kroku,

niech się spełnią w Nowym Roku!

Zarząd MZBS Karkonosze

Turniej Trzech Granic

Pragnę złożyć na ręce naszego Kolegi Kostka Pawlikańca podziękowania i gratulacje Organizatorom za sprawne oraz doskonałe zorganizowanie tak prestiżowej imprezy w ramach Turnieju Trzech Granic .

Jest to już druga tak licząca się impreza na terenie działania MZBS Karkonosze.

 Pragnę pogratulować wszystkim działaczom Zgorzelca a w szczególności koledze Kostkowi Pawlikańcowi za zrealizowanie (tak doskonałe) imprezy rangi krajowej.

Nie tak łatwo w dzisiejszych czasach o ludzi którzy bezinteresownie i z taką determinacją realizują swoje marzenia dla dobra naszego sportu.

CHWAŁA CI I WAM ZA TO

Nie sądzę abym mógł użyć w tak krótkim wpisie wszystkich przymiotników którymi można by wyrazić naszą wdzięczność za możliwość uczestniczenia w tak Fantastycznej imprezie.

Drogi Kostku Tak trzymać !!!!!!!!!!!

Prezes MZBS Karkonosze

Turniej dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jak sprawić aby na turniej brydża sportowego przyszli nowi uczestnicy? Na tak postawione pytanie odpowiada Julianna Olszewska ze Złotego Stoku!!! Zdobycie sponsorów, pozyskanie środków celowych a przede wszystkim osób chętnych do pomocy oraz gry i… niemożliwe staje się faktem!

W dniu 03 czerwca b.r. w Złotym Stoku odbył się I Turniej Brydżowy o Puchar Burmistrza Złotego Stoku.

Organizatorem głównym był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Złotym Stoku. Partnerzy: Gmina Złoty Stok oraz Centrum Kultury i Promocji w Złotym Stoku. Do sukcesu imprezy przyczyniło się stowarzyszenie działkowców no i sami słuchacze UTW!  Przesympatyczne Panie przygotowały poczęstunek: własnoręcznie upieczone ciasta i chleby na zakwasie. Ponadto:  smalec, kiszone ogóreczki, kanapeczki… Palce lizać!

Panowała wspaniała atmosfera. Wszyscy uczestnicy uśmiechnięci i zadowoleni. Może to taki „złotostocki” mikroklimat?

Pani Burmistrz Grażyna Orczyk ufundowała puchary w 2 kategoriach: zaawansowani oraz początkujący.  Startowało 13 par. Po rozegraniu 30 rozdań puchary zdobyli koledzy z pobliskich Ziębic: Maksymilian Karpierz – Grzegorz Tarka (zaawansowani) oraz Marian Gwiazdowski – Ludwik Urzędowski (początkujący). A wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa w turnieju oraz pamiątkowe medale z zabytkowej kopalni złota.

Sędziował Marek Drecki.

A jak grają uczestnicy zajęć brydżowych UTW ze Złotego Stoku? Oto wraz z Partnerką (początkująca) w 8 rundzie dosiadamy się do stolika, przy którym zasiadają Panie: Cecylia Jureczek i Alina Krygier. „Gramy w brydża  od pół roku” mówi Pani Cecylia „I bardzo nam się podoba!” „Mamy zajęcia 2 razy w tygodniu w ramach UTW. To nasz pierwszy w życiu turniej. Podoba nam się, że są bidding box-y, bo nic nie trzeba mówić”. No to gramy:

Rozdanie nr 28 NS po partii, rozdawał W.

Jako N otrzymałem:

K64
98654
95
A103

Licytacja:

W                           N                            E                             S

Pas                        pas                        pas                        1trefl  (3+trefle; 12-20PC)
1kier                     ?

i mam problem: Kontra=4 piki; pas – czy Partnerka wznowi? Więc:

1BA                       2karo                    pas

Pas                        ?

i mam 2-gi problem: „kradną nam rozdanie!!! Gdzie jest policja?!!!” Więc:

3trefl(???)          pas…

Nie było to najcelniejsze: żabę zjadła moja Partnerka (-2 czyli -200). Pełny max dla przesympatycznych Przeciwniczek. Wejście 1 kier z 4-ki „na wist”!!! Czy nie tak się gra „na max-y”? Brawo!!! (Minimax: 2 kier na linii NS +140). Już się boję, co to będzie za rok!

Całe rozdanie

Wojciech Raczyński

Sukces młodzieży z Bolesławca

W dniach 10-14 maja 2017 roku odbyła się XXIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych Lubuskie 2017. W tym roku olimpiada rozgrywana była w Drzonkowie, niedaleko Zielonej Góry.

Nasza bolesławiecka młodzież wystąpiła w ośmioosobowym składzie zdobywając najlepsze w historii miejsce naszego klubu – BKB Bolesławiec, mianowicie ex aequo 5 z dorobkiem 27,5 punktów.  W zmaganiach finałowych olimpiady uczestniczyli: Alicja Myśliwiec, Katarzyna Jakieła, Julia Midera, Bartosz Macioł, Patryk Patreuha, Jakub Patreuha, Karol Kozioł i Michał Józków. Występ w tej imprezie, która jest jednocześnie Mistrzostwami Polski Juniorów (kat. 16 – 18) był nadzwyczaj udany, biorąc pod uwagę dwa medale, które przywieźliśmy z tej imprezy. Patryk i Jakub Patreuhowie zdobyli 2- krotnie srebrny medal – na zapis maksymalny oraz na imp-y. Blisko medalu były Alicja i Katarzyna, które zajęły 4 miejsce.

Bardzo dobry występ naszej bolesławieckiej młodzieży zawdzięczamy pracy trenera Rolanda Lippika, który już nie raz udowodnił, że nasza młodzież potrafi zdobywać medale.

Gratulujemy świetnej postawy naszej młodzieży i  trzymamy kciuki życząc wszystkim młodym olimpijczykom dalszych sukcesów przy brydżowym stoliku.

Drużyna LKB Lwówek Śląski awansowała do III ligi

W meczu o 1 miejsce drużyna LKB Lwówek Śląski pokonał JKBS Jawor 137.1 : 100, tym samym awansując do III ligi.

Gratulujemy.

Tabela końcowa ligi okręgowej
miejsce Drużyna
         1  LKB Lwówek Śląski  awans do III ligi
         2  JKBS Jawor  baraże
         3  ZKBS III Insbud Zgorzelec
         4  KB Zabobrze Jelenia Góra
         5  KBS Miłkowice
         6  ŚSS Bolko-Dolgaz Wałbrzych
         7  KTB Impas Kamienna Góra
         8  KKS Ren But Złotoryja
         9  SBS Impas Lubin
       10  KBS Piast Lubań
       11  ZKBS I Zgorzelec
       12  BKB III Bolesławiec
       13  ZKBS II Zgorzelec
       14  KS Bazalt Sulików

Relacja z Turnieju Debiutantów w Kunicach

Gdy zadzwonił do mnie z informacją o Turnieju Debiutantów, nie znany mi w tym momencie Pan Wojciech Raczyński – pomyślałem – fajna sprawa, jest jeszcze ktoś, kto myśli o brydżystach początkujących, czy też grających dłużej ale raczej amatorsko. Prosto też, jak zobaczyłem na plakacie informacyjnym określono kryteria – ma to być amator nie zarejestrowany w PZBS-ie lub sportowiec zarejestrowany ale posiadający ranking co najwyżej 0,5 WK.

Nieraz szukałam turnieju gdzie moi bardzo młodzi uczniowie-adepci wprowadzani w świat brydża sportowego, mogliby zmierzyć się z graczami o porównywalnych umiejętnościach. Tymczasem nawet w Mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzieży Szkolnej w których gramy dość często, moje dzieciaki o WK=0,0 muszą mierzyć się z uczniami znacznie przewyższającymi ich umiejętnościami, a posiadającymi WK nawet 2,5.

Konsternację u niektórych wywołał też fakt siadania do stołu pary w wieku 7-8 lat z parami 50-70 latków, ale po przełamaniu pierwszych lodów, turniej przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze i z pełnym szacunkiem par młodzików i seniorów do siebie – gdyż właśnie sporty umysłowe możemy uprawiać wszyscy razem „od maluszka do staruszka”, budując przy okazji cenne więzi międzypokoleniowe.

W Turnieju wzięło udział 12 par, w tym trzy nasze młodziutkie pary z Klubu Logicznego w Piechowicach i 2 równie młode z Bolesławca. Turniej wygrały PANIE Wanda Kowalik – Ewa Sokolińska (a MY Panowie tak lubimy się po-mądrzyć :-), drugie miejsce zdobyła para mikstowa Krystyna Wawrzynowicz – Kazimierz Wawrzynowicz (czyli można grać z mężem i nie koniecznie prowadzi to do rozwodu ;-), brązowy medal, ku naszej uciesze zdobyli młodzicy z KLS Piechowice Tomek Jabłoński (lat 8) – Tymon Figuła (lat 12).

Zawody zorganizowane przez Pana Wojtka i wspomagających go działaczy, w ładnym i zadbanym Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kunicach, podobały się chyba Wszystkim. Spokojne i cierpliwe sędziowanie Marka Dreckiego i naprawdę pyszny bufet z herbatą, kawą i ciastami pozostawiły w nas miłe wspomnienia. Bardzo też dziękujemy (już chyba) Wojtkowi i jego kolegom za zorganizowanie naszym dzieciom transportu z Legnicy do Kunic i z powrotem. Mamy nadzieję, że do „do zobaczenia w przyszłym roku”

Lech Rębisz – KLS Piechowice

V Otwarte Mistrzostwa Piechowic w Sportach Umysłowych – 26-27 II 2016 r.

W Piechowicach prowadzona jest systematyczna nauka gry w szachy w naszych Przedszkolach i w Szkole Podstawowej. Dorastające dzieci są uczone również gry w brydża sportowego w Piechowickim Ośrodku Kultury, gdzie też mogą doskonalić swoje umiejętności szachowe. Dla dorosłych adeptów sportów umysłowych organizujemy treningi w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Od kilku lat poziom swoich umiejętności wszyscy mogą sprawdzić w Otwartych Mistrzostwach Piechowic w Sportach Umysłowych rozgrywanych w naszym mieście już po raz piąty.

Mistrzostwa rozpoczęły, w piątek 26 lutego. Nasze dzielne przedszkolaki, które uczą się tej ciekawej gry od października zeszłego roku, rozegrały swój pierwszy w życiu turniej szachowy, walcząc tradycyjnie o Puchar Przechodni oraz o nagrody indywidualne. Turniej rozegrano w Sali Dydaktycznej POK-u, która to niestety okazała się zbyt mała w stosunku do liczby zainteresowanych imprezą dzieci wraz z rodzicami. W tym roku ponownie, dzieci z Przedszkola „Pod Muchomorkiem” (Gabryś Świątek, Eryk Herba, Piotr Lewkowicz, Dominika Luboradzka i Zuzia Jędrzejczuk) zagrały wyraźnie lepiej pokonując „Puchatków” (Jakub Mierwiński, Dawid Kade, Tomek Dumin, Wiktoria Szczap i Natalia Bartko) w stosunku 8:2. Turniej wywoływał duże emocje u dzieci, które rozpoczęły swoją drogę w turniejowych szrankach. W potyczkach indywidualnych została wyłoniona najlepsza dziewczynka, którą okazały się się ex aequo Dominika Luboradzka i Zuzia Jędrzejczuk oraz najlepiej grający chłopiec Gabryś Świątek – wszystkie dzieci od „Muchomorków”. Wśród „Puchatków” wyróżnić należy po najlepszych wynikach z półrocznych treningów Jakuba Mierwińskiego i Wiktorię Szczap. Tutaj chcielibyśmy też podziękować Pani Grażynie Popera z Przedszkola nr 2, za zaangażowanie w treningi swoich dzieci i wsparcie przy organizacji Turnieju. Szczegółowe wyniki zostaną umieszczone na stonach internetowych Przedszkoli.

Po pożegnaniu przedszkolaków zostały rozegrane Otwarte Mistrzostwa Piechowic w Szachach, w których zmierzyć mogli się wszyscy „od maluszka do staruszka”, wzięło w nim udział 34 zawodników i zawodniczek z Piechowic, Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry i Podgórzyna.  Była to rekordowa liczba uczestników, jak na dotychczas organizowane przez nas zawody, która wyraźnie przerosła nasze oczekiwania i zaoferowane nam warunki lokalowe, na szczęście mogliśmy skorzystać częściowo z Sali Widowiskowej, gdzie usytuowano pięć najważniejszych szachownic. Po czterech godzinach zaciętej walki wyłoniliśmy zwycięzców w trzech kategoriach:

  •  Waldemar Maciejewski (KLS Piechowice) i Jakub Bartłomowicz (Klub Szachowy Jelonka) – w kategorii Open 
  • Tymek Wąsiewski (KLS Piechowice) – w kategorii zaawansowanych młodzików
  • Baretek Stobiński (uczeń Sz.P. nr 1 w Szklarskiej Porębie) – w kategorii młodzików początkujących

      Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom oraz  zdobywcom pierwszych tytułów szachowych.

Szczegółowe wyniki wraz z galerią zdjęć można obejrzeć na stronie http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_1664/

W ramach Otwartych Mistrzostw Piechowic w Sportach Umysłowych w sobotę 27 lutego przeprowadzono turniej z cyklu Mistrzostw Dolnego Śląska Młodzieży Szkolnej w Brydżu Sportowym oraz Otwarte Mistrzostwa Piechowic w Brydżu Sportowym ze szczególną nagrodą dla par mikstowych (żeńsko-męskich). Po perypetiach lokalowych w końcu impreza odbyła się w Sali Lustrzanej i na balkonach naszej Hali Sportowej. W turnieju młodzieżowym wzięło udział 20 osób (10 par), w grupie młodzików (dzieci ze szkół podstawowych) 16 osób (8 par) oraz w turnieju dla dorosłych też 16 osób (8 par – z czego połowa to były pary mikstowe). Tutaj zwycięzcami okazali się:

  • w kategorii młodzików – Łukasz Graczykowski z Patrykiem Nowickim (ze Szkoły Podstawowej w Piechowicach);
  • w kategorii juniorów – Adam Pigulski z Maciejem Racewiczem (z Gimnazjum w Miłkowicach);
  • w kategorii mikstów – Halina Pietrzykowska z Józefem Rząsą (z Klubu Brydżowego Zabobrze);
  • oraz w kategorii open – Waldemar Maciejewski i Paweł Bruzda (z KLS Piechowice).

Szczegółowe wyniki wraz z galerią zdjęć można obejrzeć na stronie www.dzbs.com.pl

Dziękujemy Gminie Piechowice za wsparcie finansowe, Pani Małgorzacie Sztabińskiej za – grawerowane nagrody częściowo przez nią zasponsorowane i Panu radnemu Marcinowi Ramskiemu za życzliwe zainteresowanie i wręczenie nagród. Relacje z Mistrzostw można zobaczyć w internecie na portalu portalu 24jgora.pl, który sprawnie zarejestrował zmagania umysłowe w Piechowicach oraz na stronie www.pok.piechowice.pl

Cieszy nas wzrastające zainteresowanie Mistrzostwami w Sportach Umysłowych w Piechowicach, ale na przyszłość musimy lepiej sprostać tej imprezie organizacyjnie, a przede wszystkim lokalowo.

Organizatorzy
Lech i Katarzyna Rębisz
KLS Piechowice